WonderfulWicca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
WonderfulWicca

Forum o Wicci in drugih stvareh ki sodijo zraven.
 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Lucidne sanje

Go down 
2 posters
AvtorSporočilo
Ravnica

Ravnica


Število prispevkov : 8
Join date : 09/04/2010

Lucidne sanje Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Lucidne sanje   Lucidne sanje Icon_minitimePon Apr 12, 2010 12:12 am

Tole je iz ene spletne strani in zelo zanimivo:


Tole sm napopal samo dve poglavji al tri: vse skupaj mate na tej strani: http://www.lucidnesanje.com/?stran=00

Kaj so lucidne oz. zavestne sanje?

Izraz "lucidne sanje" si je v začetku 20. stoletja izmislil oz. prvič uporabil Frederik van Eeden, pisatelj in pesnik, da bi s tem ponazoril umsko jasnost sanj.

Definicija

Lucidne sanje so sanje v katerih se človek popolnoma zaveda dejstva da se nahaja sredi sanj in to svojo vednost uporabi za spreminjanje toka sanj.

Lucidne sanje? Kaj je to?

Zamisli si, da spiš. Zamisli si, da spiš in sanjaš. Tvoje sanje se odvijajo v vsej njihovi skrivnostni nepredvidljivosti in ti se pasivno prepuščaš njihovemu nezavednemu toku. Dogodki si tekoče sledijo eden drugemu, kot utečena dramska igra na gledališkem odru. Nenadoma pa tok nezavednosti prekine subtilen preblisk umske prisebnosti. Vidiš namreč letečega slona. In to roza barve. Velik leteči slon roza barve. Ne samo, da ni siv, tudi leti. Saj to ni mogoče. Tvoj notranji vodnjak čutne, zaznavne zavednosti se je nenadoma prebudil iz globokega spanca in v tebe, v tvojo dušo, v tvojo bit začel brizgati adrenalinske valove popolnoma vsakdanje a ponoči nikoli prisotne zavesti. Iznenada se popolnoma zaveš absurdnosti nastale situacije in vse kar lahko izjaviš je le: "Sanjam! Pa jaz sem sredi sanj!"

Kratka in jedrnata razlaga

Poznate Star Trek? Ja? Potem poznate tudi Holodeck. Ja? No, to je to.

Malo zgodovine

Do pred nekaj desetletji je za zavestne sanje veljalo, da niso mogoče, da ne obstajajo. Zavest, medtem ko spimo, torej ko smo nezavedni? Nemogoče! Primere, ko so ljudje pripovedovali, da so imeli lucidne oz. zavestne sanje so materialistični znanstveniki obravnavali le kot nenavadne okultistične anekdote, nevredne kakršnegakoli znanstvenega obravnavanja.

Potem pa sta v poznih sedemdesetih, čeprav sta bila geografsko zelo oddaljena, skoraj istočasno dr. Stephen LaBerge in Alan Worsley s kolegi, v njihovih spalnih laboratorijih prvič v zgodovini med spanjem, z vnaprej določenimi premiki oči signalizirala zunanjemu svetu da, ja, sanjata! Postavljen je bil nov mejnik v (zahodnjaški) človeški zgodovini, sanjske meje ki jih je postavila empirična znanost so bile končno porušene. Miti o sanjah so dobili nove, epske razsežnosti. Človek je odkril nov svet.

Ko sem luciden...

Sanjač lahko v svojih lucidnih sanjah počne vse in karkoli. Ko se sanjač zaveda, da sanja, lahko po svoji volji spreminja potek in podobo sanj, lahko preoblikuje sanjske osebe in podobe. Fizične, moralne in druge omejitve odpadejo. Sanjač sam se odloča kaj bo iz njegovih sanj. Zabava, neskončna, neomejena zabava, obisk nikoli videnih krajev, planetov, galaksij, letenje, Matrix style , kakršnekoli oblike seksa, udejstvovanje v prizorih kateregakoli filma, skupinske sanje, sanjsko zdravljenje, sanje, ki napovedujejo prihodnost, obisk preteklosti, prihodnosti, posvetovanje s svojim notranjim duhovnim voditeljem, poistoveti se z drugo osebo/stvarjo/živaljo v sanjah, spremeni karkoli v karkoli drugega, neskončne možnosti učenja, novih izkušenj, samorazvoja, itd, itd, ipd..

Res pa je, da obstajajo različne stopnje zavednosti oz. lucidnosti in vsega naštetega ne moremo vedno početi. A več o tem si lahko preberete v enem naših prihodnjih prispevkov.

To je bil kratek uvod v svet lucidnih sanj. Upam da vam je sedaj jasno kaj ta izraz pomeni in da je pritegnil vašo pozornost. Pozornost, ki si jo vsekakor zasluži!

DOSEGANJE LUCIDNIH SANJ

Prvi korak: spominjanje in zapisovanje sanj

Spominjanje sanj

Prvi pogoj, da se lahko začnemo ubadati z lucidnimi sanjami je ta, da se zjutraj, ko se zbudimo, sploh spominjamo kaj smo preteklo noč sanjali.

Veliko ljudi reče, da sploh ne sanja. To seveda ne drži. Dokazano je, da vsakdo izmed nas vsako noč velikokrat sanja. Eni se teh sanj pač enostavno ne spominjajo. Ker so tudi lucidne sanje, na koncu koncev še vedno le sanje, tudi njih, prav tako kot navadne sanje lahko pozabimo. In če sanjamo lucidno in se tega ne spominjamo, nismo dosegli nič. Še več, zelo možno je, da smo v našem nočnem življenju večkrat sanjali lucidno a smo to enostavno pozabili. Pomembno je, da se vsako jutro spominjamo vsaj nekaj sanj!

Zapisovanje sanj

Druga stvar, s katero si bomo pomagali na naši poti do sanj je, da si naše sanje beležimo in zapisujemo.

Sanje, tudi če se jih zjutraj spominjamo, čez dan ponavadi pozabimo, razen če so res take, da pritegnejo našo pozornost in si jih zapomnemo za dalj časa. Da bi si zapomnili čimveč sanj, jih bomo zapisovali v naš dnevnik sanj. S tem bomo več časa preživeli s sanjami v mislih, kar bo še izboljšalo naš spomin nanje. Medtem ko sanje tako zapisujemo se marsikdaj spomnemo še kakšne dodatne podrobnosti iz teh sanj. Z zapisovanjem sanj tudi vidimo v kakšno smer je naše sanjanje nagnjeno: sanjamo več mor, več živih sanj, več ponavljajočih se sanj, itd. Razvidno bo tudi katere sanjske osebe, predmeti in dejanja se pogosteje ponavljajo. To nam v prihodnosti lahko pomaga doseči lucidnost (Šola lucidnega sanjanja, Sanjska znamenja).

Naš dnevnik sanj

1. Izberimo si primeren zvezek ali rokovnik, za vsak slučaj imejmo pri sebi dve pisali (za rezervo).
2. Zadevo imejmo čim bližje postelji, tako da lahko dosežemo z iztegom roke.

Kako se bomo spominjali in zapisovali

ZVEČER. Preden zaspimo postavimo trdno namero, da se bomo, ko se bomo zbudili, spominjali vseh sanj. Zaspimo.

1. Ko se zbudimo, se ne premikajmo, ostanimo negibni!
2. Prva misel po bujenju naj bo "Kaj sem sanjal/a?"
3. Sanje začnimo priklicovati od konca proti začetku. Najprej se poskušajmo spomniti kateri dogodek se je odvil tik preden smo se zbudili. Nato počasi "film" odvijajmo nazaj. Kateri dogodek je bil pred zadnjim dogodkom, kateri je bil še prej in tako naprej oz. nazaj, dokler ne pridemo na začetek oz. čim dlje proti začetku.
4. Sanj se ni treba spomniti v celoti. Dovolj je, da se spominjamo vsaj nekaterih delov.
5. Prižgimo luč, če je potrebno, pograbimo pisalo in dnevnik ter začnimo pisati! Pisanja NE prestavljajmo na poznejše ure, ker na tak način pozabimo veliko večino podrobnosti, lahko pozabimo tudi celotne sanje!
6. Sanje naj bodo opremljene z datumom in uro. Pozneje, čez dan jih opremimo še z naslovom.
7. Lahko si poleg sanj zapišemo še naše občutke ali misli, ki so jih te sanje sprožile. To lahko sicer storimo pozneje.

Izvajanje in cilji

Ta korak bomo izvajali toliko časa, dokler se ne bomo VSAK dan spominjali vsaj ENIH sanj. Po možnosti dveh, optimalno bi bilo še več, s tem, da bodo te sanje lepo ZAPISANE v našem dnevniku! To bomo izvajali VEDNO, NEPRENEHOMA. Sanje si bomo od sedaj naprej VEDNO zapisovali. DVA tedna takšne vaje bi morala biti dovolj, da se dodobra seznanimo s tem početjem.

Torej po DVEH tednih se moraš VSAK dan spominjati vsaj ENIH sanj ter jih seveda ZAPISATI!

Drugi korak: preverjanje stvarnosti in lucidna namera

Preverjanje stvarnosti

Kolikokrat se čez dan vprašamo ali nemara sanjamo? Malokrat? Bodimo pošteni. Praktično nikoli. In če tega ne počnemo čez dan, zakaj neki bi to počeli v sanjah? Pripraviti se moramo do tega, da postanemo kritični do stvarnosti oz. da v sanjah preizkušamo, če sanjamo ali ne.

Zveni lažje kot se zdi. Če obrnemo vprašanje: kolikokrat ste se v sanjah vprašali, Če morebiti ne sanjate? Malokrat? Bodimo pošteni. Praktično nikoli. Priti moramo do te stopnje, da bomo v sanjah dvomili o okolici v kateri se nahajamo. Obstaja veliko tehnik za to (ki bodo predstavljene v prihodnjih prispevkih), ampak mi se bomo v tem koraku osredotočili na dve najosnovnejši, ki izkoriščata nestabilnost sanj in sta tudi najbolj priporočljivi za začetnike: štetje prstov in branje besedila.

Lucidna namera

Ko gremo v trgovino, po nakupih, si najprej pripravimo načrt kaj vse bomo kupili. Medtem ko se vozimo do trgovine lahko na ta naš plan pozabimo, a nanj se bomo zopet spomnili, ko bomo v trgovini.

Ravno tako je s sanjanjem. Imeti moramo namero vedeti, da sanjamo, ko bomo dejansko sanjali. Isto kot s trgovino si moramo pripraviti načrt kako bomo postali lucidni, ko bomo sredi sanj. Zveni težje kot se zdi, a je skrajno preprosto. Uporabili bomo tehniko MILD (mnemonic induced lucid dream, "izumil" jo je dr. Stephen LaBerge) v njeni poenostavljeni obliki.

Izvajanje štetja prstov in branja besedila

Preverjanje. Večkrat na dan, vsaj petkrat, po možnosti večkrat (razporejeno čez cel dan), se bomo vprašali ali trenutno sanjamo. To bomo naredili z veliko mero resnosti in z ravno toliko resnosti bomo te dvome tudi preverili, kot sledi:

1. Razglejmo se po okolici, podrobno si jo oglejmo in preverimo, če morebiti ne vidimo kaj čudnega, kot so npr. leteči predmeti, pokojni ljudje, neznana pokrajina, čudne stavbe, ipd. Če opazimo kaj čudnega, nemudoma preidimo na točko 2! Če po kratkotrajnem (ne prekratkem) opazovanju ne vidimo nič čudnega, ravno tako počasi preidimo na točko 2.
2. Druga stvar, ki jo opravimo je ta, da bomo vsakič šteli prste na roki. Roko bomo iztegnili in šteli prste. Prstov ne bomo premikali, samo v mislih jih bomo šteli. Obrnili bomo dlan in prešteli še enkrat. Dvakrat bo dovolj. Če bo število prstov različno od 5, to pomeni da sanjamo! Če ugotovimo, da sanjamo, lahko preskočimo točko 3.
3. Vsakič bomo tudi brali besedilo. Prebrali bomo besedo ali dve, se obrnili stran in nazaj ter prebrali še enkrat, to bomo ponovili še tretjič. Če sanjamo, je 75% možnosti, da se bo besedilo spremenilo, ko ga bomo ponovno prebrali, pri tretjem poskusu branja pa celo 90%. Beremo lahko katerokoli besedilo, kjerkoli, tudi digitalne ure. Digitalne ure so še posebej uporabne, saj se spreminjajo že Če samo gledamo v njih.
4. Če ugotoviš, da sanjaš, čestitam! Uspelo ti je! Če pa ugotoviš, da ne sanjaš pa si poizkusi predstavljati, da si trenutno sredi sanj. Razglejmo se malo po okolici in si zamislimo kaj bi sedaj počeli, če bi bili sredi sanj.

Pozor! Preverjanje stvarnosti moramo opravljati z veliko mero resnosti, počasi, brez hitenja. Če bomo to naredili samo na 1,2,3, da bi čimprej opravili, medtem pa bomo z mislimi čisto drugje, učinka NE BO! Resnično si moramo prizadeti, da ugotovimo če sanjamo ali ne (kakorkoli noro že to zveni), to NE SME postati avtomatika, ki jo bomo opravili v sekundi!
Pazi! Če te kdo vidi, ko tako gledaš prste in si ogleduješ okolico, si lahko to tvoje dejanje napačno razlaga. Najbolje, da to počneš, ko naokoli ni radovednežev.

Postavljanje lucidne namere

1. Pred spanjem si bomo kot cilj zadali to, da se bomo vsakič, ko se bomo zbudili spominjali vseh sanj, ki smo jih ravnokar sanjali, torej isto kot pri prvem koraku te šole.
2. Trdno se odločimo, da se bomo naslednjič, ko bomo sanjali, zavedali, da sanjamo! Ponavljamo si: "Naslednjič, ko bom sanjal, se bom zavedal, da sanjam." Poskušamo se čimbolj osredotočiti na to, ne samo ponavljati teh besed, bodimo TRDNO odločeni, da tako bo! Če opazimo, da so nam misli odplavale drugam, jih počasi, lepo zopet usmerimo na to našo namero.
3. Istočastno si predstavljamo, da smo sredi kakšnih sanj, ki se jih spominjamo od prej, s tem da tokrat prepoznamo, da so to le sanje! Predstavljaj si pač, da si sredi teh sanj, vidiš nekaj čudnega in se zato odločiš, da preveriš stvarnost in tako vidiš, da sanjaš!
4. Korake 2. in 3. ponavljamo dokler ne menimo, da je naša namera postavljena ali dokler smo preveč zaspani, da bi s tem nadaljevali. Preden zaspimo poskusimo paziti, da nam misli ne uidejo drugam, poskušamo še vedno misliti na to našo namero.

Dodatno: Ko se ponoči zbudimo (in zapišemo sanje) lahko lucidno namero zopet ponovimo, kar bo še povečalo njeno učinkovitost! Ta korak je tudi sploh priporočljiv, vendar ponoči to ni vedno možno, saj nas spanec lahko kaj hitro premaga. Potrudimo se!

Cilji

Do sedaj bi morali že biti vešči SPOMINJANJA in ZAPISOVANJA SANJ. Cilj drugega koraka šole lucidnih sanj je, da postavimo NAMERO, da se bomo, ko sanjamo, zavedali da sanjamo, pri čemer si bomo pomagali s PREVERJANJEM STVARNOSTI. Če bomo to opravljali dalj časa, vsak dan, preverjali stvarnost redno čez dan, in pred spanjem postavili našo namero, bomo zagotovo kmalu TUDI v sanjah preverjali stvarnost. In to je to!

Torej naš cilj sedaj je doseči LUCIDNOST, tako da bomo PREVERJANJE STVARNOSTI in postavljanje LUCIDNE NAMERE opravljali dokler tega cilja ne dosežemo.

V kolikšnem času bo vsakdo uspel je zelo odvisno od posameznika in njegovega prizadevanja. Lahko to traja samo nekaj dni, lahko pa tudi več tednov ali mesecev. Zavedati se je treba, da uspeha brez dela ne bo, zato je treba VZTRAJATI tudi, če rezultati niso takoj vidni! Želim vam veliko sreče in predvsem lucidne sanje!
Nazaj na vrh Go down
Manu
Admin
Manu


Število prispevkov : 71
Join date : 01/10/2009

Lucidne sanje Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Lucidne sanje   Lucidne sanje Icon_minitimePon Apr 19, 2010 10:19 am

Super napisano. to vem da bo eni osebi prišlo zelo prav in se ti že v njenem imenu zahvaljujem Wink
Nazaj na vrh Go down
https://wonderfulwicca.forumsl.net
 
Lucidne sanje
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
WonderfulWicca :: Razno :: Sanje-
Pojdi na: